• Angie Nomikou

Βίκυ Μαραγκάκη - Ηθοποιός




Σπουδές

Ανώτερη Σχολή Δραματικής Τέχνης του Εθνικού Θεάτρου (Αριστούχος).

Ανώτερη Επαγγελματική Σχολή Ορχηστικής Τέχνης (Χορού)

Επαγγελματική Πείρα

Κινηματογράφος

  • « Το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλλι» (Eleni) Σκην/σία John Madden(Αμερικάνικη παραγωγή με τους Nicolas Cage,Penelope Cruz κ.α)

  • «Πατρίδα είναι η παιδική ηλικία» - «Et in Arcadia ego» (δραματοποιημένο ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους – 2ο βραβείο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης).

Σκην/σία Αλέξανδρος Παπαηλιού

  • “Νικόστρατος»Σκην/σία Olivier Horlait(μεγάλου μήκους,Ελληνογαλλοβελγικήπαραγωγή με τους Emir Kusturica,Francois-Xavier Demaison κ.α)

  • «Οι ιδιότητεςτουΑπόλλωνα»Σκην/σια:Αντ.Σωτηρόπουλος.(Δραματοποιημένο ντοκυμαντερ μεσαίου μήκους).

  • «Η Απαγωγή»Σκην/σια Αντ.Σωτηρόπουλος.(Μικρού μήκους).

Θέατρο

  • «Ηλέκτρα» (Ηρώδειο) Σκην/σία Νίκος Κούνδουρος

  • «Πέντε χοροί του Ραβέλ» (Θέατρο Σφενδόνη – Χοροθεατρική παράσταση. Σκην/σία Αναστασία Λύρα

  • «Ο θρύλος του Ανήλιαγου» του Γιώργου Σκούρτη (Ανοικτό Θέατρο – Χοροθεατρική παράσταση) Σκην/σία Φάνης Καφούσιας

  • «Εγώ η Αντιγόνη» (Θέατρο Επιδαύρου) Σκην/σία Νίκος Κούνδουρος

  • «Το γαλάζιο πουλί» του Μωρίς Μαίτερλινγκ (Εθνικό Θέατρο, Σκηνή Κ.Παξινού) Σκην/σία Κ. Μεγαπάνος.

  • «Πορτοκάλι, λεμόνι, αβγό, καναρίνι» της Rinne Grofe. Σκην/σία Σ.Καραμεσίνης. Θέατρο Προσκήνιο.

  • «Φύσις-Γαία»Σκην/σία Γ.Βούκανος.Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

  • «Ο ταλαντούχος κύριος Ρίπλευ» της Patricia Highsmith.Σκην/σία Γιάννης Διαμαντόπουλος.Θέατρο Προσκήνιο.

  • «Ο Μαρξ και τα επτά θανάσιμα αμαρτήματα των μικροαστών» του Μπ.Μπρεχτ.Σκην\σία ‘Ιλια Κοντού.Θέατρο’’ Το τρένο στο Ρουφ’’(χοροθεατρική παράσταση).

  • “24hourPlays”Σκην/σία :Σ.Κακάλας,Θέατρο :Τζένη Καρέζη

  • “Play back”της ομάδας Vasistas Σκην/σία :Αργ.Χιώτη(Θέατρο:Rabbithole)

  • “Ένα παιδί μετράει τ’άστρα’’του Μ.Λουντέμη.Σκην/σία Ι.Σακελλαροπούλου Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.

  • «Domino» της ομάδας Vasistas.Σκην/σία:Αργ. Χιώτη.Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών

  • “Οι Δαιμονισμένοι’’ του Φ.Ντοστογιέφκι.Σκην/σία :Στ.Τσακίρης.Σύγχρονο Θέατρο.

  • «Capo D’Istria»Διασκευή στο έργο «Ιωάννης Καποδίστριας» του Ν.Καζαντζάκη.Σκην/σία:Αν.Κουμίδου.Θέατρο Beton 7και 104(επανάληψη)

  • «Το Καπλάνι της βιτρίνας» της Άλκης Ζέη,Θέατρο Βρετάνια,Σκην/σία:Ανδ.Χρυσομάλη.

  • «Ερωτική Μονομαχία» των:Scribe και Legouve.Θέατρο Άνεσις,Σκην/σία:Κερασία Σαμαρά.

  • “Οι Μικροαστοί»του Μαξίμ Γκόρκι.Θέατρο Απόλλων.ΔΗΠΕΘΕ Πάτρας.Σκην¨:Κ.Καζάκος

  • “Εφημερίς Των Κυριών:Το όνειρο»της Έλ.Παλαιολόγου.Μέγαρο Μουσικής Αθηνών.Σκην/σια:Ι.Σακελλαροπούλου.

  • “Γκέμμα» του Δ.Λιαντίνη(Θέατρο Βρετάνια)Σκην:Π.Αγγελόπουλος

Τηλεόραση

  • «Το Κλειδί» (Star - τηλεοπτική σειρά – Α΄ γυναικείος ρόλος) Σκην/σία Πέτρος Φιλιππίδης

  • «Ζευγάρια» (ΑΝΤ-1 - τ ηλεοπτική σειρά - Α΄ γυναικείος ρόλος ) Σκην/σία Γρηγόρης Καραντινάκης

  • «Απόσταση Αναπνοής» (Mega - τηλεοπτική σειρά - Α΄γυναικείος ρόλος) Σκην/σία Μύρνα Τσάπα – Κώστας Κωστόπουλος

  • «Βέρα στο δεξί»(Μega-τηλεοπτική σειρά-Α’γυναικείος ρόλος)Σκην/σία Γ.Βασιλειάδης,Ευγ.Οικονόμου,Γ.Σιούγας.

  • «Λύσε τη σιωπή» (σειρά αυτοτελών) ΝΕΤ (ψηφιακή Α΄ γυναικείος ρόλος).

  • Σκην/σία Κ.Κοκκινίδου.

Σεμινάρια


Υποκριτικής

  • «Actor’s Studio Method» του Ανδρέα Μανωλικάκη

  • «Théâtre de Complicité» με τους Clive Mendous και K. Φιλίππογλου.

  • «Το θερμό και το ψυχρό στην προσέγγιση ενός ρόλου» του Δ. Καταλειφού

  • «Παίζοντας με τον Σαίξπηρ» της Λίλο Μπάουρ

  • «Η αυτοσκηνοθεσία του Αρχαίου Δράματος» του Δ. Λιγνάδη

  • Σεμινάριο με το Στάθη Λιβαθινό.

Χορού

Με τους Sergei Vikoulof –Transitions – James Lepore – Claude Brumachon – Benjamin Lamarche – Jeremy Nelson – Rakel Capouto – Μιχάλη Ναλμπάντη


Ατομικές δεξιότητες και Ικανότητες

Ξένη Γλώσσα: Ελληνικά (μητρική), Αγγλικά, Γαλλικά (βασικές γνώσεις).

Μουσική: Ακορντεόν(βασικές γνώσεις) – Τουμπελέκι

Αθλητισμός: Για τρία χρόνια μέλος της Επίσημης Πεντάδας του Πρωταθλητικού Τμήματος Ενόργανης Γυμναστικής του Παναθηναϊκού




10 προβολές0 σχόλια